Haberler

Ozan Çolakoğlu; “Tüm Müzik Listelerinde Manipülasyon Var”

Ozan Çolakoğlu; “Tüm Müzik Listelerinde Manipülasyon Var”

Birgün gazetesinden Anıl Aba’nın “Spotify’ın “satılık” müzik listelerini keşfetmeye hazır mısın?!” başlıklı yazısı Twitter’da tartışma konusu oldu.

Yavuz Hakan Tok Anıl Aba’nın yazısını paylaşarak; “Müzik dünyasına dair acı gerçekleri anlatan zehir gibi bir yazı” dedi. Ünlü eleştirmenin tweet’ine Ozan Çolakoğlu’ndan destek geldi. Çolakoğlu; ” Tüm platformlarda manipülasyon olduğunu biliyoruz ama verileri 90ların sanatçı ve şarkılarıyla kıyaslamak anlamsız. Streaming’in en büyük kitlesi gençler ve hiçbirinin Sting ya da Portishead dinlediğini sanmıyorum. Onun dışında durumun vahimliği güzel anlatılmış” yazdı.

Anıl Aba yazısında ise dikkat çeken bölüm şu oldu:

“Dünyada 232 milyon aktif Spotify kullanıcısı varken Türkiye’de bu sayının 600 bin civarında olduğu ifade ediliyor . 600 bin kullanıcılı bir uygulamada, misal, Eypio’nun aylık tekil dinleyici sayısı 700 bin . Buna göre, Türkiye’deki bütün kullanıcılar ve yurtdışından 100 bin kullanıcı her ay düzenli olarak Eypio dinliyor. Reynmen’in her ay iki milyon, MERO’nun üç buçuk milyon tekil dinleyicisi olduğu gözüküyor. Yahu kedi buysa et nerede, et buysa kedi nerede?! Gauss yaşasa matematiği bırakırdı… ” Devamı…

İşte O Tweetler:

YORUMLAR

OnairFM

1 Eylül, 2019

Comments are closed.